Subiekt GT – kurier DPD | ProstaPaczka2

Integracja Subiekta GT z kurierem DPD jest już dostępna za pomocą wielu narzędzi (nawet darmowych). DPD Polska udostępnia API za pomocą którego można przygotować etykietę oraz dokument przekazania paczek kurierowi. Ten artykuł ma na celu opisanie jak wygląda przygotowanie listu dla kuriera DPD, na podstawie danych z dokumentów zapisanych w Subiekcie GT, za pomocą programu ProstaPaczka2. Przewagą naszego rozwiązania jest to, że ProstaPaczka2 oferuje integrację nie tylko z DPD, ale również z innymi kurierami i Pocztą Polską.

Artykuł ten ma za zadanie przybliżyć temat integracji Subiekta z DPD, bez wchodzenia w szczegóły, jeżeli chcesz poznać więcej, to zapraszamy do zapoznania się z  Modułem dla Subiekta GT oraz Modułem dla kuriera DPD. Możesz również zapytać nas używając formularza kontaktowego.

ProstaPaczka2 >>

Integracja Subiekta GT z DPD w skrócie

Celem integracji jest zapewnienie możliwości utworzenia etykiety, bez konieczności logowania się do WebKlienta DPD. Należy jednak pamiętać, że listy przygotowane przez API DPD nie są widoczne w WebKliencie.

Integracja Subiekta GT z DPD polega na przetworzeniu danych z dokumentu Subiekta GT na list przewozowy. który następnie będzie utworzony w API. Po jego utworzeniu nastąpi automatyczne pobranie etykiety (z serwera DPD) i wydruk na wskazanej w konfiguracji drukarce (np. termicznej Zebra).

ProstaPaczka2 umożliwi również przygotowanie dokumentu przekazania paczek kurierowi.

Tyle na tym poziomie ogólności, teraz trochę bardziej szczegółowo. 

Pobieranie dokumentów z Subiekta GT 

Nie opiszę tutaj wszystkich funkcjonalności  związanych z obsługą modułu dla Subiekta GT – więcej informacji możesz znaleźć TUTAJ.

W pierwszej kolejności musimy pobrać dokumentów wprowadzone w Subiekcie GT. Następnie z dokumentu trzeba wygenerować list przewozowy. Można to osiągnąć na kilka sposobów: przygotować etykietę dla pojedynczego (wybranego) dokumentu, użyć skanera klawiaturowego i wydrukować etykietę dla konkretnego dokumentu (skanowanie kodu kreskowego z numerem dokumentu), można również zaznaczyć wiele dokumentów i za jednym razem wydrukować do nich etykiety DPD.

Gdy chcesz przygotować niestandardowy list (np. z większą ilością podpaczek lub z zaznaczonymi niestandardowymi usługami), to możesz wywołać formularz edycji listu DPD przed jego utworzeniem. Taki sam formularz będzie pokazywał się w przypadku gdy serwer DPD odrzuci list przewozowy (np. z powodu błędnego kodu pocztowego).

Opcje przetwarzania dokumentu z Subiekta GT na list kuriera DPD

Adres odbiorcy może być pobierany z różnych miejsc Subiekta GT: z pól własnych, adresu dostawy wybranego dla dokumentu, adresu dostawy kontrahenta, głównego adresu kontrahenta, lub możesz ręcznie wybrać poprawny adres.

Możesz zdefiniować domyślne rozmiary paczki (wysokość, długosść, szerokość), a wagę pobrać z dokumentu Subiekta lub ustawić stałą domyślną wagę (np. 30 kg).

Ubezpieczenie może być pobierane z wartości dokumentu Subiekta GT lub ustawione jako stałą wartość. W przypadku przesyłek za pobraniem można włączyć funkcję zwiększania ubezpieczenia do wartości pobrania. Możliwe jest zaznaczenie dodatkowych usług świadczonych przez DPD: doręczenie do rąk własnych, zwrot dokumentów, doręczenie do osoby fizycznej, paczka DOX, wniesienie.

Konfigurowalne jest także to co wstawiane jest jako opis zawartości i numer referencyjny. Do wyboru jest wstawienie stałego opisu, numeru przetwarzanego dokumentu, numeru dokumentu źródłowego, numeru dokumentu końcowego, lub numeru dokumentu oryginalnego.

Gdy w Subiekcie GT przy adresach nie masz ustawianego kraju, to możesz zdefiniować domyślny kod kraju odbiorcy, który będzie doklejany do adresu z Subiekta.

 

Przygotowanie manifestu dla kuriera DPD

Po przygotowaniu listu DPD z Subiekt GT, dane będą przechowywane w module kuriera DPD, gdzie można ponownie wydrukować pojedynczą etykietę, lub wydrukować zbiorczo na kartkach A4.

Dzięki wbudowanemu filtrowi szybko wybierzesz przesyłki bez przygotowanego dokumentu przekazania, zaznaczysz je i wydrukujesz manifest na wskazanej drukarce.

Teraz już pozostanie tylko przekazać paczki do DPD w celu doręczenia.

Co jeszcze?

To nie jest koniec funkcjonalności aplikacji ProstaPaczka2, poniżej przedstawiamy jeszcze kilka, którymi możesz się zainteresować:

  • Jak lubisz informować odbiorców o każdym etapie realizacji zamówienia do możesz powiadomić o przygotowanej przesyłce – zobacz przykład konfiguracji powiadomienia po przygotowaniu manifestu.
  • Jeżeli używasz wielu kurierów (a nie tylko DPD) to możesz w Subiekcie zdefiniować pole własne (słownikowe) i na jego podstawie zmapować kurierów w ProstejPaczce.
  • Jak zależy Tobie na weryfikacji czy w paczce jest to co zawarto na dokumencie, to przed każdym utworzonym listem można wywołać okno kompletacji, gdzie operator zeskanuje wszystkie pozycje.
  • Aby w Subiekcie GT mieć informację o nadaniu, możesz włączyć zapisywanie numeru listu do pola własnego lub uwag dokumentu.
  • Jeżeli masz pracowników to możesz zdefiniować własne raporty  (Moduł raportów), które będą pomagać w codziennym monitorowaniu pracy.
  • Zobacz również inne moduły powiązane z tym produktem – Moduły.