Sello – obsługa gabarytów paczkomatu

Artykuł ten przedstawia możliwe sposoby obsługi gabarytów dla paczkomatów przy przygotowywaniu etykiet z programu Sello w programie ProstaPaczka.

Od jakiegoś czasu firma InPost nalicza opłaty za wprowadzenie nieodpowiednich gabarytów na listach przewozowych dla usługi paczkomatowej. Większość kurierów weryfikuje wagę przesyłek, a w przypadku paczkomatów ważne są wymiary paczki.

Pochylimy się teraz nad sposobami odczytywania gabarytu paczki do paczkomatu, aby zajmowało to jak najmniej czasu.

Domyślny gabaryt / edycja przed eksportem

Oczywistymi sposobami jest ustawienie domyślnego gabarytu paczki, który będzie stosowany dla każdej tworzonej etykiety – jednak można się w ten sposób narazić na dodatkowe koszty. I nie ma znaczenia, czy oznaczymy A jako C, czy odwrotnie – dopłata zostanie naliczona w każdym z przypadków.

Inną oczywistą metodą jest edytowanie każdego listu w PP i ustawianie w nim gabarytu – ale jak ktoś tego nie robi „na stałe” to może to wpłynąć na czas przygotowania listu.

Dlatego też zachęcamy do zapoznania się z poniższymi metodami, które mogą ułatwić to zadanie.

Wyznaczenie gabarytu w Sello

Dla zwykłych przesyłek paczkomatowych (nie Allegro) Sello dodało pole pozwalające na określenie rozmiaru paczki (A/B/C). Pole te widoczne jest dopiero po powiększeniu okna na pełny ekran, więc często jest pomijane. Możliwe że takie samo pole zostanie dodane także dla przesyłek Allegro paczkomaty – czas pokaże.

PP2 można skonfigurować w taki sposób, aby przy generowaniu etykiety na przesyłki paczkomatowe rozmiar był pobierany z tego pola. Możemy to zrobić w zakładce PACZKI SELLO -> ikona zębatki -> zakładka KURIERZY -> przycisk PACZKOMATY24 – zakładka INNE.
Wystarczy zaznaczyć pole: Typ paczki z rozmiaru Paczki w Sello.

Od tej chwili PP2 będzie automatycznie używać tego co ustawimy w Sello.

Gabaryt paczkomatu z notatki Sello

Innym sposobem wyznaczania gabarytu jest wpisywanie go do notatki powiązanej z paczką w Sello. Musimy wtedy pamiętać, aby każda notatka miała taką samą treść, po której można będzie wyszukać automatycznie rozmiar paczki.

Przykładowo wpisując w notatkach: Paczkomat:A lub Paczkomat:B lub Paczkomat:C.

Aby mechanizm zadziałał, musimy włączyć odpowiednią opcję w zakładce PACZKI SELLO -> ikona zębatki -> zakładka KURIERZY -> przycisk PACZKOMATY24 – zakładka INNE.
Zaznaczamy pole: Rozpoznawanie typu przesyłki z notatki w Sello.

Jako identyfikator podajemy: „Paczkomat:” – jak PP znajdzie to słowo w notatkach to uzna że ma odczytać z tej notatki gabaryt paczkomatu.
Jako wyrażenie regularne wpisujemy: (?<=Paczkomat:).{1,1}

Jeżeli dla jakiejś paczki nie wpiszemy nic do notatki, to PP wprowadzi gabaryt ustawiony jako domyślny, także można ustawić gabaryt domyślny zgodny z gabarytem najczęściej wysyłanych paczek, a do notatek wpisać rozmiar tylko tam, gdzie paczka będzie inna.

Pytanie o gabaryt przy tworzeniu etykiety

Dla tych klientów, u których etykiety są tworzone podczas, lub po pakowaniu – bo wtedy dopiero znany jest prawdziwy gabaryt wysyłanej paczki – istnieje opcja pozwalająca na wyświetlenie okna z zapytaniem o gabaryt w momencie przygotowywania etykiety.

Ten mechanizm ustawiamy w zakładce PACZKI SELLO -> ikona zębatki -> zakładka KURIERZY -> przycisk PACZKOMATY24 – zakładka INNE.
Wybieramy pole: Wpisywany przez operatora.

W takim przypadku, gdy operator uruchomi przygotowanie listu dla paczki z Sello, pojawi się okienko, w którym można wpisać lub zeskanować gabaryt paczki. Klienci używający skanerów klawiaturowych na stanowiskach pakowania mają przygotowane kody kreskowe z zapisanymi gabarytami A, B lub C, wtedy wystarczy tylko najechać skanerem na odpowiedni kod i okienko samo się zamknie przechodząc do wystawiana listu.

Okno zapytania o gabaryt paczkomatu