Sello – przygotowanie listu z punktem obioru Poczty Polskiej

Niniejszy artykuł ma pokazać w jaki sposób obsługiwane są przesyłki z odbiorem w punkcie Poczty Polskiej (przesyłki Pocztex Kurier 24 i Pocztex kurier 48) w programie do obsługi przesyłek ProstaPaczka, przy generowaniu listów na podstawie danych z Sello.

Sello – przechowywanie adresu punktu odbioru

Sello przy pobieraniu formularza pozakupowego z Allegro, wstawia adres punktu odbioru przesyłki do notatek transakcji. Adres ten zawiera: nazwę punktu odbioru, adres punktu odbioru, kod pocztowy oraz miasto punktu odbioru.

PP2 – konfiguracja pobierania punktu odbioru z Sello

Aby PP2 automatycznie potrafiła rozpoznać kiedy ma utworzyć przesyłkę z odbiorem w punkcie należy:

  1. Włączyć metodę przygotowania listów Pocztex Kurier 48 (dawna przesyłka biznesowa): zakładka PACZKI SELLO -> ikona zębatki -> zakładka PROGRAM -> przycisk METODY EKSPORTU
  2. Włączyć wyszukiwanie punktu odbioru w notatkach: zakładka PACZKI SELLO -> ikona zębatki -> zakładka POCZTA POLSKA -> przycisk POCZTEX KURIER 48 -> zakładka INNE
    1. Zaznaczamy checkbox „Szukaj punktu odbioru w notatkach”
    2. W polu tekstowym poniżej (identyfikator) wpisujemy wartość „adres punktu odbioru” – jak w którejś notatce powiązanej z transakcją pojawi się taka wartość to ProstaPaczka uruchomi tryb wyszukiwania punktu odbioru
  3. Pobrać placówki odbioru poczty: zakładka POCZTA POLSKA -> przycisk POBIERZ PLACÓWKI – Poczta Polska udostępnia dane ponad 13 000 placówek, dlatego nie można wyszukiwać ich on-line podczas przygotowywania listu. Tą czynność (aktualizację listy placówek) należy powtarzać okresowo, ponieważ jest ona modyfikowana przez Pocztę Polską.

Po takiej konfiguracji powinno już działać 🙂

PP2 – przygotowanie listu z odbiorem w punkcie

Nie ma specjalnej metody w PP2, która by przygotowywała list przesyłki kurierskiej 48 z odbiorem w punkcie. Dla nas jest to zwykła usługa dodatkowa przesyłki kurierskiej 48, dlatego też jest jedna metoda do nadawania z odbiorem w punkcie jak i bez.

Gdy przygotowywany jest list Pocztex Kurier 48, PP2 automatycznie sprawdza czy jest w notatkach adres punktu odbioru. Jak znajdzie adres to wyszukuje punkt z tym adresem na liście placówek poczty i odpowiednio podstawia do listu przewozowego.
Na formularzu edycji listu (w PP2) zaznaczony jest wtedy checkox Odbiór w punkcie oraz wyświetlony jest adres wybranego punktu odbioru.

Oczywiście w razie konieczności można (przez opcję z edycją) zmienić wyznaczony punkt odbioru, lub dodać go.

Podsumowując: po odpowiedniej konfiguracji uruchamiamy tylko przygotowanie przesyłki na wybranej paczce Sello i z drukarki wychodzi etykieta przesyłki kurierskiej 48 z zaznaczoną usługą odbioru w punkcie 🙂